Astronomi Tarihinin En Büyük Projesi Nedir?

Gelecek Uzayda

Yıldızlar, gezegenler, helyum ve hidrojen gazı ile karanlık maddenin yer aldığı sonsuz boşluğa uzay denilmektedir. Uzay biliminin gelişmesinden önce bilim adamları arasında tartışmaya açık hale gelmiş olan dünyanın şekli konusu da gelişmelerden sonra açıklık kazanmıştır.

Gelişmiş ülkeler uzay bilim ve teknolojilerine ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bunun en dikkat çekici nedeni ise uzay bilimcilerinin geçmişte kısıtlı imkanlara rağmen kapsamlı çalışmalar yapması ve bu çalışmaların geleceğe yön vermesidir.

 Yeni Ufuklar Kazandıran Araştırmalar

Şimdi, Türk Uzay ajansı kurma çalışmalarının gündemde olduğu şu günlerde, astronomi tarihinin en büyük projesi nedir? sorusuna cevap vermeye ve bilim adamlarının araştırmalarını incelemeye çalışalım.

Geçmişten günümüze kadar var olan imkanlar doğrultusunda, bilim adamları

değişik aletleri ve hesaplama yöntemlerini kullanarak yıldızların yaşını, kimyasal bileşenlerini ve diğer özelliklerini saptayabilmişlerdir. Tespit edilen en büyük yıldız, bize 7500 ışık yılı uzaklığında olduğu tespit edilen Eta Carinae adlı yıldızdır. Bununla birlikte yüzlerce yıl boyunca yıldızlar üzerine çalışmalar yapılmış ve değişik kütlelerde yıldızların varlığı tespit edilmiştir.

Güney Amerika’dan uzaya gönderilen Gaia(toprak ana) uzay geçmişinin en önemli çalışmalarından biridir. Gaia’nın hedefi evrenle ilgili yeni bilgiler keşfedip geleceğe ışık tutmaktır. Ayrıca bilim adamları gelişmiş teleskoplarla birlikte, gizli bir yapı taşı olan ve evrene hacim veren karanlık maddenin içeriği ile ilgili yeni bilgilere ulaşmayı da başarmışlardır.

Los Angeles’taki California Üniversitesi araştırmacıları ise 1971’deki Apollo 14 seferinde olan astronotların Ay’dan getirdiği taşlardan alınan zirkon maddesini inceleyerek Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğunu ortaya çıkarmışlardır

 Yeni Yıldız Kümesi

İngiltere’deki Liverpool John Moores Üniversitesi Astrofizik Araştırma Enstitüsü araştırmacıları gözlem evindeki son teknoloji uzay teleskopu’nun verilerini değerlendirerek, Samanyolu galaksisinde yeni bir yıldız kümesinin var olduğu sonucuna ulaşmışlardır.