Borsada Tüyolarla İlerlemek Doğru Mu?

Birçoğumuz hisse senedi yatırımı yapmayı düşünür fakat yatırım konusunda nasıl hareket edeceğimizi düşünmeden kulaktan kulağa yayılan fısıltı gazetesi ile hisse senedi alımına başlarız. Halbuki bu fısıltı gazetesi manipülasyon olamaz mı?

Tavsiye Edilen Hisse Senedi Spekülasyon Olabilir mi?

Bazı iyi niyetli olmayan yatırımcılar borsa  paylaşımı yapılan forumlarda, ekonomi sitelerinde veya programlarında elinde bulunan hisse senedini pazarlamak için birinden tüyo aldım kesin bilgidir diyerek birçok kişiye hisseyi aldırarak değerini yukarı hareket ettiriyor ve elindeki hisseyi yüksek karlarla pazarlıyorlar. Yani spekülasyonla birçok kişinin sermayesini kendi çıkarlarına alet ederek sadece kendini düşünerek fısıltı ile haberi yayıyor. Kesin bilgi diye, sağlam kaynaktan veya şirket ten biri söyledi diye hisseyi alan küçük yatırımcı elindeki sermayeyi kaybediyor.

En iyi Hisse Senedi Tavsiyesi

Kendi düşüncem en iyi tavsiye edebileceğim hisse senedi alım yöntemi herkes ne düşünüyor ise tamamen zıttı bir şekilde alım yapmaktır. Genelde fısıltı gazetesine ters hareket edenler daha iyi kazançlar sağlamakta ve kararlarını başkalarının yaygara ve dedikoduları ile değil kendileri karar vererek kazanan yatırımcılardır.

Dolandırıcılık

Forumlarda, sosyal medya ortamlarında ve birçok sitede bazı kişiler hisse senedi pazarlayarak kendi ellerinde bulunan özellikle sığ hisseleri tavsiye ederek yatırımcının dikkatini çekmeye çalışıyor. Bu sığ hisseler daha sert yukarı ve aşağı hareket etmektedirler. Çünkü halka açıklık oranı çok düşüktür bu şirketlerin. Dolandırıcılar işte tam burada ortaya çıkmaktalar. Bu kötü niyetli ve bence hırsızlık yapmak isteyen dolandırıcılar ilk önce hisse senedini kendisi veya çevresindeki iyi niyetli olmayan insanlara bu hisse senetlerini aldırmaktadır. Daha sonra ise forum veya sosyal medyada bunları pazarlayarak küçük yatırımcıyı oyuna getirmekte ve zarara uğratmaktadır.