Çocuklara Uygun Oyunlar Var Mıdır?

Çocuklara Uygun Oyunlar Var Mıdır?

Günümüz oyun sektöründe küçük yaştaki çocuklar pek önemsenmiyor. Tabi ki oyunlarda yaş sınırlaması uygulanıyor ancak küçük bir çocuğun da o oyunu oynamak isteyeceğini hatta bir şekilde oynayacağını sanırım kimse düşünmüyor. Şiddet ve cinsellik içeren oyunlarda çocuk gelişiminin ve psikolojisinin nasıl etkilendiği yeni nesil çocuklarımızda yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu konuda daha duyarlı olması gereken oyun geliştiricileri sesimizi ne zaman duyar bilinmez. Ailelerin de üstlenmesi gereken görev çocuklarını bu tarz tehlikeli oyunlardan uzak tutmaktır.

Çocuklara uygun oyunlar var mıdır?

Piyasada halen çocuklara oynatabileceğiniz binlerce oyun mevcut. Önemli olan bu oyunları çocuklardan önce ailelerinin görmesidir. Aile onayından sonra çocuk için o oyun tehlikeli sayılmaz. Ancak ailelerin oyun seçiminde evladına yardımcı olması gerekiyor. Cinsel içerikli, şiddet içerikli çocuğun gelişimini ve psikolojisini baltalayacak oyunlara kesinlikle izin verilmemelidir.

Hangi oyunlar çocuklar tarafından oynanabilir?

Çocuklara Uygun Oyunlar Var Mıdır?Küçük çocuklar için tarayıcı oyunları göze çarpıyor. Tarayıcınızdan belirli sitelere girerek çocuklarınız için oyunlar seçebilirsiniz. Cinsiyete göre yüzlerce oyun mevcut. Aile kontrolünde bu tarz oyunlar oynatılabilir. Bir diğer oynanabilecek oyun topluluğu ise yapay zekâya karşı oynanan strateji oyunları. Strateji oyunları çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkileyebilir. Neye nasıl karar vermesi gerektiğini veya verdiği bir karar neticesinde sonuçlarının neler olabileceğini daha iyi kavramasına yardımcı olabilir. Bilgi yarışmaları tarzındaki oyunlar ise çocuğun gelişimini doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Çocuğunuz bu oyunlar sayesinde hem yeni şeyler öğrenecek hem de düşünerek karar verme becerisini kendine katacaktır.

Çocuğumuzu hangi oyunlardan uzak tutmalıyız?

Gelişme çağındaki bir çocuğun en çok etkileneceği oyun tarzı şiddet ve korkudur. Bu tarz oyunlardan uzak tutmak gerekir. İlerde çocuğun gördüğü şeyleri örnek almasını ve şiddete karşı bir eğilimi olmasını hiçbir anne baba istemeyecektir. Son olarak online oyunlardan çocuğunuzu uzak tutmanızı öneriyorum. Online yani karşıdaki kişiyle bağlantıya geçilerek oynanan oyunlar çocuk gelişimini olumsuz etkileyebilir. Karşılıklı küfürleşmeler ve aşırı saygısız tavır çocuğunuzda alışkanlık yapma riskini taşıyor. Bu oyunlar yüzünden çevresine karşı davranışları ve tavrı değişebilir.