Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda Renklerin ÖnemiMekânla insan arasında karşılıklı bir ilişki mevcuttur. Mekânlar insanların kişiliklerini yansıttığı gibi insanlar da mekânlardan etkilenirler. Yani bir başka deyişle, bulunduğumuz bir mekânı donatışımız kişiliğimizden izler taşıdığı gibi, girdiğimiz bir mekân da bizi etkileyebilir ve belirleyebilir. Zira insanlar vakit geçirdikleri çevreden psikolojik açıdan etkilenirler.

Bir mekânın görüntüsündeki estetiklik ve barındırdığı renkler bizi etkiler ve hislerimizi olumluya ya da olumsuza döndürür. Bu sebeple dekorasyonda renklerin önemi büyüktür. Renkler ruhumuzu hem estetik açıdan hem de psikolojik açıdan etkiler.

Dekorasyonda Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Bu konuda en önemli kıstas, hangi renkten hoşlandığımızdır. İnsan, mekânla bağ kurmak ister, aidiyet kurmak ister. Bu sebeple bulunduğu mekânı sevdiği nesneler ve sevdiği renklerle donatmalıdır. Dolayısıyla dekorasyon konusunda asla genel geçer renk tavsiyelerinde bulunulamayacağının altını önemle çizmek gerekir. Bununla birlikte renklerin insan fıtratı için belli başlı ortak çağrışımları da vardır. (Eğer ki bu renklerle özelde kötü anılarımız olmamışsa.)

Sözgelimi kırmızı, duyguları hareketlendirici, heyecanlandırıcı, fiziksel ya da ruhsal, söz konusu olabilecek tüm ihtiyaçlarımızı gün yüzüne çıkarıcı uyaran bir renktir. Evimizde kırmızı tonların ağırlıkta olması bizi dinamik ve zinde hissettirecektir. Beyaz ise güven telkin eden, sakinleştiren, dinginleştiren, huzur veren en iç açıcı renktir. Uzmanlar beyaz giysiyle iş görüşmesine gidenlerin, diğer adaylara oranla çok daha iyi izlenim bırakacağı konusunda hemfikirdir.

Ancak dekorasyonda beyaz renginin ağırlıkta olmasının bir sakıncası, çabuk kirlenmesi ve bakım istemesidir. Ancak yine de şık ve dingin bir görüntü için tercih etmeye değer.Giyim sanayinde de ev dekorasyonunda da piyasanın ve modanın yıllık öne çıkardığı renkler olsa da, bunlar, eşyanın eskimesini beklemeden yenisi satmak için geliştirilmiş tükettirme yöntemleridir. Siz sevdiğiniz ve psikolojinize iyi gelen renklerle uzun yıllarınızı geçirebilirsiniz.

One comment

  1. açık renklerin önemini kapalı ortamlarda çok iyi anlıyorum güneş gören odalarda veya mekanlarda istediğiniz rengi kullanabilirsiniz ama güneş görmeyen bölgelerde açık renklere dikkat etmek lazım

Comments are closed.