Küçük Sanayi Sitesi Ne İşe Yarıyor?

Küçük Sanayi Sitesi Ne İşe Yarıyor?

Sanayi siteleri belli bloklardan oluşan iş yerlerinin toplandığı yapılardır. Günümüzde şehircilik anlayışı ve imar alanları ile sanayi siteleri belli yerlerde düzenli bir şekilde oluşturulmaktadır.

Sanayi siteleri yapıları nasıldır

Küçük Sanayi Sitesi Ne İşe Yarıyor?Çeşitli sektörlerin bir arada bulunduğu gibi sadece bir sektöre özel sanayi siteleri de mevcuttur. Örneğin oto yedek parça üzerine ya da sadece tekstil üzerine oluşturulmuş sanayi sitelerini görebiliriz. Büyük sanayi sitelerinde birçok sektörde faaliyet gösteren işletmeler olabilir. Üretim, satış, pazarlama, tamir ve depoculuk gibi işlerle uğraşan işletmeler sanayi sitelerinde bir araya gelebilir. Fabrikaların bir arada toplandığı devasa sanayi bölgeleri oluşturulmaktadır.

Küçük sanayi sitesi ne işe yarıyor ?

Özellikle fazla gelişmemiş yerleşim yerlerinde, kırsal alanlarda belli başlı ihtiyaç üzerine kurulmuş işletmeler bir arada bir kaç bloktan oluşan küçük sanayi sitelerine yerleşir. Toplamda on yirmi dükkândan oluşan site belli başlı meslek gruplarını bir araya getirir. Burada bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere iş yaparlar. Örneğin oto lastik tamircisi, demirci ustaları, oto elektrik tamircisi gibi işlerle uğraşan işletmelerdir. Bulunduğu bölgeye hizmet eder. Küçük bir beldede yol kenarına konumlanan sanayi siteleri yolu kullanan diğer insanlara da ihtiyaçları üzerinden hizmet verme imkanı bulurlar.

Küçük sanayi siteleri bulundu bölgeye katkı sağlar istihdam sağlar. Dağınık duran meslek gruplarını bir araya toplayarak küçükte olsa bir oluşum meydana getirir. Bu oluşum en başta ekonomik yönden daha sonra sosyal yönden bir kalkınma sağlar ve çevreye olumlu etki bırakır. Gelişen teknoloji takip edilir ve mevcut işletmelerin sistemlerine uyulursa küçük sanayi sitesi içerisinde olan meslek grupları gelecekte kendilerini sağlama alıp yer bulabilirler. Burada en önemli amaç temel ihtiyaçlar üzerine sistemli ve güncel teknolojiyi takip eden kendini yenileyen işletme oluşumunu sağlamak olmalıdır.