Vintage Mobilya Modelleri

Moda sürekli değişen ve kendini bazen yenileyen bazen de tekrar eden bir akımdır. Vintage kelimesi ise son birkaç yılda ev dekorasyonu ve moda gibi alanlarda karşımıza çıkan bir kavramdır. Dekorasyon alanında vintage kelimesi, belli bir dönemi anımsatacak bir tarzı anlatmak için kullanılmaktadır. 20. yüzyıla aitmiş gibi görünen bir ürün vintage sayılabilmektedir. Günümüzde uzak geçmişe aitmiş gibi görünen ya da belirli bir dönemi anımsatan her şey vintage olarak değerlendirilebilmektedir. Dolayısıyla mobilyalar için vintage denilebilecek mobilya tarzı, 20 yıldan fazla 90 yıldan az bir geçmişe sahip olmalıdır. Vintage geçmiş dönemlerde kullanılan eşyaların hiçbir zaman demode olmayacağını anlatmaktadır.

Vintage Mobilya Nasıl Olur?

Mobilyanın geçmişte belirli bir dönemi temsil ediyor olması gerekmektedir. Geçmiş dönemi temsil eden ürün ile kişinin kendi mobilyalarıyla harmanlaması sonucu bir dekorasyon oluşmaktadır. Daha sade ve pastel tonların benimsendiği mobilyalardır. Ürünlerde ağırlıklı olarak toprak tonları ve beyaz renk hakimdir. Ürünlerde rahatlık ve sadelik ön plandadır. Ayrıca açık pembe, mavi ve yeşilin hakim olduğu mobilya kumaşları ve perdeler sıkça görülmektedir. Bizden birkaç kuşak önce yaşayan akrabalarımızın kullandıkları uzun tabureler, sandalyeler, oymalı dolaplar, özellikle küçük aksesuarlarda gramafonlar ve müzik kutuları günümüzde vintage eşyalar için örnek gösterilebilir.

Vintage Mobilya İle Antika Mobilya Arasındaki Fark Nedir?

Vintage mobilya 20 ile 90 yıl arasında bir geçmişe sahip mobilyalardır. Antika mobilyalar ise 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan mobilyalardır. İki mobilya arasındaki temel fark budur. Birisi nispi olarak yakın geçmiş ait olmalı, diğeri ise daha uzak geçmişin izlerini taşıyan mobilyalar olmalıdır. 1930 ile 1940 senelerinde toplum tarafından kullanılan İskandinav tarzında olan mobilyalar günümüzde vintage mobilya olarak tercih edilmektedir. Yine aynı dönemlerde Art Deco sitili de günümüzde vintage mobilya olarak satılmakta ve kullanılmaktadır.