Bitcoin İşlemleri

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Ancak ilk zamanlarda etkisi fark edilmediği için yeterinde ilgi görmemiştir. Zamanla yüksek kazanç sağlamaya başladığı için yatırımcıların dikkatini çekerek ön plana çıkmıştır.

Bitcoin Nedir?

Sanal para birimi ya da kripto para olarak anılan bitcoin, Satoshi Nakamoto ismini kullanan biri tarafından üretilmiştir. Bankacılık sisteminde sıkıntıların yaşandığı o dönemlerde, bu sıkıntılara bir çare olması amacı ile piyasaya sürülmüştür.

Birine para yollanacağı zaman bir aracının kullanılması gerekmektedir. Bu durumda genelde bankalar tercih edilmektedir. Ancak bankalardan para transferi yapılacağında ek komisyon ücreti alınmaktadır. Ayrıca gönderilen ücret, anında karşı tarafın hesabına aktarılmıyor.

Bitcoin borsası ile istediğiniz kişiye istediğiniz ücreti en hızlı şekilde ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca gönderilen ücret anında karşı hesaba geçmektedir. Bitcoin’in herhangi bir Merkez Bankası ya da resmi kuruluşlar ile ilgisi yoktur. Bu nedenle fiyatlarının belirlenmesinde müdahale değil, arz – talep oranları etkili olmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin işlemlerinin yapıldığı birçok borsa bulunmaktadır. Kendinize en uygun olan borsayı tercih ederek bitcoin madenciliğine başlayabilirsiniz. Bitcoin alıp – satma işlemleri bir nevi madencilik olarak anılmaktadır.

Bitcoin işlemi yapan borsaya üye olarak bitcoin alabilir ve aldığınız bitcoinleri cüzdanlarınızda biriktirebilirsiniz. Sembolü BTC olan bitcoin ücretleri yükseldiği zaman almış olduğunuz bitcoinleri satarak kar elde edebilirsiniz. Bitcoin ücreti düştüğünde ise daha çok bitcoin alarak yatırım yapabilirsiniz.