Endüstriyel Veri Bilimcisi Nedir?

Günümüz ve gelecekteki en gözde meslek dalı: Her ne kadar ülkemizde eğitimi olmasa bile yurt dışında ihtiyaç olmaya başladı bile. 21. yüzyıl dünyasında artık insanların internet ve sosyal hayat etkileşimlerinden, endüstri alanındaki büyük şirketlerin dijital yığınlığından dolayı böyle bir bilim ihtiyacı hâsıl oldu.

Ne İş Yaparlar?

Teknoloji alanındaki gelişmeler dijital depolama kavramını mecbur kıldı. Bu nedenle şirket politikasının düzenlenmesi, vizyon ve misyon belirlenmesi gibi hedefleri analiz eden, bu bilgiler ışığında şirkete yön veren insanlar olarak tanımlanabilir. Asıl işleri de büyük miktardaki data parçalarını insanların anlayabileceği hale getirmek, dijital dünya ile insanlar alanında köprü oluşturmaktır.

Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Öncelikle sahip olması gereken en önemli özellik çözümleme yeteneği. Sadece bununla yetinmeyip iletişim, matematik, danışmanlık, hatta hackerlik gibi yeteneklere sahip olması gerekir. Bu pozisyondaki birinde aranacak özellik; şirketin bünyesindeki büyük veri parçaları dikkatle analiz ederek bunu gelecek planlamasında ve büyüme politikasında nasıl en etkili bir biçimde kullanacağını bilmesi gerekir. Bu analiz yeteneğine sahip olmayan birisi için bu pozisyon uygun olmayacaktır. Bunu yaparken de etkili bir iletişim diline sahip olması, teknoloji ve özellikle programlama konusunda hayli tecrübeli olması da aranacak nitelikler arasındadır. Bu özellikleri sağlıyorsanız büyük firmalar peşinizden koşacaktır.

Hangi Firmaların İşine Yarar?

Günümüzde birçok sosyal medya, arama motoru, video paylaşım sitesi gibi devasa şirketlerin olmazsan olmazlarından birisidir. Zira kullanıcıların yaptıkları aramalar, izledikleri videolar veya bir video izlerken kullanıcının reklamı hangi saniyede atlaması bile finansal olarak ilgi alanlarına girer. Çünkü bu bilgilere göre şirketlerden alacakları reklam geliri ve yine şirketlerin de kullanıcı istatistiğine göre vereceği reklamlar değişiklik gösterecektir. Yani işin özü: “Para”. Yatırımcıların deyimi ile “finansal kaynakları yerinde kullanmak.”