Güvenli Web Yazılım Firması Nasıl Olur?

Güvenli web yazılım firması nasıl olur? Web yazılım ihtiyaçlarının kişisel ya da kurumsal bağlamda karşılanmasında web yazılım firmaların payı oldukça büyüktür. Kurumsal ya da kişisel verileri sürekli bir sorgulama ve döngü içinde kullanan bu tür yazılımlar, beraberinde güvenlik risklerini de getirmektedir.

 Güvenli Web Yazılımı

Web yazılımlarının barındırdığı veriler, bir yerden bir yere taşınırken mutlaka güvenlik filtrelerinden geçmeli ve tarayıcı ekranına o şekilde aktarılmalıdır. Kullanılan veri tabanının özelliklerine göre değişen çeşitli güvenlik sistemleri ve filtrelemeler bulunmaktadır. Dünya çapında bu işi yapan firmalar, önce şirket ihtiyaçlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde belirler. Sonra gerekli veri akış diyagramları ve analizlerini yapar. Ülkemizde de web yazılımı konusunda tecrübe sahibi olmuş birçok firma bulunmaktadır. Bir yazılım firmasının güvenli olmasının ilk yolu, çalıştırdığı personellerin bu işte uzmanlaşmış ve gerekli tecrübeye sahip olmasıdır.

Çoğu firma web yazılımının bir ekip işi olarak görmeli ve tek kişinin inisiyatifine bırakmamalıdır. Ekip çalışmasına yatkın ve tecrübeli personeller, gerekli iş koordinasyonun yaptıktan sonra ortaya bir web yazılımı çıkartırlar. Müşteriye sunum aşamasına gelinceye kadar çeşitli testler yüzlerce kez yapılır. Olası güvenlik açıkları ilgili programlar sayesinde kontrol edilir ve minimuma indirgenmeye çalışılır.

Web yazılımının fonksiyonel olarak hazırlanmasından sonra gelen en önemli aşama ise, yazılımda kullanılan verilerin güvenli bir şekilde depolanması ve olası felaket senaryolarına karşı alternatif sunucularda barındırılmasıdır. Güvenilir bir web yazılım firması, önce müşteri verilerinin güvenliğine önem vermeli ve kullandığı donanımları, teknik özellik bakımından en üst seviyede tutmalıdır. Gerekli depolama ortamları uygun şekilde kon figüre edilmeli, birden fazla lokasyon sunucu bulundurarak olası bir felakette hizmet akışının devamlılığını sağlamalıdır. Çünkü günümüzde bir iki saniyelik bir kesinti bile, müşterilerin binlerce dolar para kaybetmesine sebep olmaktadır.